Mutatjuk, milyen változás jön az apasági szabadságban

Jelenleg maximum két hónap áll rendelkezésre az apasági szabadság igénybevételére a gyermek születését követően.

Cél, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra az apák és nem szülő partnerek szabadságának bővítése érdekében.
Brit édesapákat szólítanak meg, hogy csatlakozzanak a világ első „apasztrájkjához”, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet az Egyesült Királyság jelenlegi apasági szabadságrendszerének tarthatatlan állapotára. Az apák június 11-én babáikkal együtt demonstrálnak Londonban, a Vállalkozási és Kereskedelmi Minisztérium előtt, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra az apák és nem szülő partnerek szabadságának bővítése érdekében – adta hírül a The Guardian.
A sztrájkot a The Dad Shift nevű kampánycsoport szervezi, és sokan a nemek közötti egyenlőség mozgalmának forradalmi pillanataként tekintenek rá az Egyesült Királyságban. A szervezők szerint, amíg az apasági és szülői szabadság alacsony igénybevételi aránya fennmarad, a nők továbbra is hátrányos megkülönböztetésben részesülnek a munkahelyeken a gyermekvállalás miatt.
A hét elején a minisztereket azzal vádolták meg, hogy „cserbenhagyják” az újdonsült édesapákat, miután kiderült: a Munkáspárt által ígért, „első naptól járó” apasági szabadság nem tartalmazza a fizetett szabadsághoz való jogot a párt munkaügyi jogszabálycsomagjában.
George Gabriel, a The Dad Shift képviseletében elmondta: az alacsony összegű apasági támogatás miatt számos férfi egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy szabadságra menjen gyermeke születése után. A csoport kutatásai szerint egy átlagos brit apa 57%-kal kevesebb ébren töltött órát tölt gyermekével az első életév során, mint az édesanya – ez évente 1 403 órát jelent, szemben az anyák 3 293 órájával.
Az Egyesült Királyság siralmas apasági szabadságrendszere miatt az apák már gyermekeik születésének napján lehetetlen választás elé kerülnek: vagy munkába állnak, hogy eltartsák a családot, vagy azt adják meg, ami a legfontosabb – a saját jelenlétüket
– fogalmazott Gabriel.
A szervezők szerint az apasági szabadság bővítése nemcsak az apák jogait erősítené, de hosszú távon a nemi egyenlőség megteremtését is elősegítené a munka világában. Június 11-én tehát egy, a történelemben első alkalommal megrendezett „Apasztrájk” valósulhat meg London szívében – babákkal, táblákkal és követelésekkel.
Ezt is ajánljuk a témában
Jelenleg maximum két hónap áll rendelkezésre az apasági szabadság igénybevételére a gyermek születését követően.
A nyitókép illusztráció (Pixabay)